Login / Search
English
Čeština

Maledivy - ráj na zemi?

Maledivy 2024

Dovolená 2024 byla konečně toho typu, jakou se pro nás snažím organizovat už několik let – pobyt na 2 místech (aby to nebylo jednotvárné), malé výlety po okolí a relax. Ale nějak se to dosud nikdy nepodařilo.  Když jsme v roce 2022 jeli do Jordánska, byla by škoda neudělat si celý okruh a navštívit pouze skalní město Petra,  nemluvě o našich obchodních zájmech v Ammanu.  Doufala jsem, že dovolená vlakem Costa Verde Express v severním Španělsku v roce 2023 bude  odpočinková, protože ve vlaku budeme celou dobu bydlet ve svém „pokoji“,  ale ani to nebyl ten případ.  Kabina ve vlaku byla příliš malá, a opět jsme putovali z místa na místo a poznávali nové věci v Galicii, Asturii, Baskicku.

V roce 2024 jsme to konečně naplánovali správně:  dovolená na Maledivách, na které poletíme z Goa. Nakonec se ukázalo, že cesta nebude přímočará, protože z  Goa na Maledivy kupodivu nic přímo nelétá, ač je to paradox,  a tak jsme museli  dost nesmyslně letět přes Bangalore a celá cesta trvala s přesedáním 7 hodin. Jinak byl však program podle našeho přání.  Přistáli jsme na mezinárodním letišti Velana, které má přímo u východu z letiště přístav.  Rychlostní motorový člun nás na čtyři noci převezl  na soukromý ostrov Ailafushi do hotelu Oblu Xperience. Byli jsme ubytováni v  domku přímo na pláži. Tento hotel se zaměřuje na rodinnou dovolenou s dětmi, pro které je připravený bohatý program.  

Druhý den pro nás hotel zorganizoval transfer zpět do letištního přístavu,  abychom se mohli setkat  se zákazníky, dánskou společností Hojgaard, které jsme letos dodávali popílek na výstavbu ochranného valu ostrova Fuvahmulah, viz fotografii v době výstavby a po dokončení.   Při té příležitosti jsme mohli vidět i něco z hlavního města Malediv Malé, což je průměrné město na největším ostrově Malediv, obchodní a politické centrum země. Zajímavé jsou jen mešity z korálových kamenů a rybí trh.

  

Druhá polovina  pobytu se odehrávala na dalším soukromém atolu Lobigili (našla jsem si definici: atol je prstencový ostrov z korálů, kolem kterého je laguna), který je spojený s Ailafushi dlouhým mostem pro pěší a přejezd malých elektrických bugin.  Náš hotel se jmenoval Oblu Select a patřil stejné společnosti Oblu jako ten na předchozím ostrově. Na přivítanou jsme dostali sklenku šampaňského a rudou růži, kterou naše osobní asistentka podala Georgovi, aby mi ji předal. Lobigili je  totiž ostrov lásky, a je také vyhrazen jen pro dospělé hosty.

Projekty na Ailafushi i Lobigili  jsou jen dva a půl roku staré a investice do těchto dvou soukromých ostrovů musela být obrovská. Lobigili může přijmout při stoprocentních rezervacích maximálně 120 hostů, takže péče je opravdu individuální.  Naše vila byla  na soukromé pláži a měla malý soukromý bazén s výhledem na moře. Koupelny byly venku v přírodě, jen zastřešené,  v hotelu Select včetně velké vany s tryskami.  Pobyt možný pouze all inclusive (včetně alkoholických nápojů, které jinak nejsou v Male povoleny, Maledivy jsou muslimská země). Na výběr k jídlu  kuchyně mezinárodní,  indická, malajská, čínská, japonská a italská a různé jejich varianty.  Když Georg, spíše z legrace, prohlásil, že by si dal kachnu (ta na jídelníčku jinak nebyla), dostali jsme hned následující den k obědu individuálně naservírovaná kachní prsíčka.   

 

Místní měnou (malvínská ruffiya) se nedalo platit, pouze kartami, dolary nebo euro.  Teplota vzduchu mezi 28 až 32 stupni, bujná tropická vegetace, orchideje na palmách, bílý písek a azurové moře. Všude početní zaměstnanci, stále se usmívající a dotazující se, zda něco nepotřebujeme. Personál pocházel  převážně z 5 asijských zemí – Filipín, Indonésie, Malajsie, Indie a Srí Lanky. Všichni byli skvěle vyškolení a dobře mluvili anglicky.  Jediná bílá servírka (tak ji nazvala její kolegyně z Filipín) v restauraci byla Ruska. Užili jsme si thajskou masáž, večeři zaměřenou na plody moře i výlet lodí kolem okolních ostrovů.

Největší zážitky:

1. Možnost skočit hned po ránu přímo z postele bez plavek do bazénku před naším domem.

2.Večeře v restauraci, při které jsme mohli pozorovat podmořský život, korály, ryby, malé žraloky. "Only Blue" je sedm metrů pod mořskou hladinou.

3) Pozorování západů slunce od naší vily, od baru nebo na moři z lodi.  

4) Posezení  přímo u moře se sklenkou vína nebo koktejlem, který prýštil z fontánky, každý večer jiný, občas  bosé nohy v písku, nad námi měsíc zrovna v úplňku.   

     

Poslední noc se přihnala bouřka a ráno jsme šli na snídani s deštníky - tak to tedy vypadá, když v ráji prší (vzpomínka na Očenáškův román Když v ráji pršelo z Pošumaví). 

 

 Něco o Maledivách

Rozloha:  298 kilometrů čtverečních
Průměrná nadmořská výška 1,5 metru nad mořem, nejníže položená země světa.
Obyvatelstvo:  půl milionu
Hlavní město: Malé
Oficiální a národní jazyk: dhivehi, indoárijský jazyk blízce příbuzný sinhálskému jazyku na Srí Lance.

Maledivský řetězec 26 atolů se táhne napříč rovníkem od atolu Ihavandhippolhu na severu po atol Addu na jihu. Maledivy mají dvacet šest přírodních atolů a několik skupin ostrovů na izolovaných útesech.

Dějiny:
Maledivy jsou osídleny již více než 2500 let. Obyvatelstvo bylo původně  až do 12. století buddhistické.  Ve 12. století, částečně proto, jak získával na důležitosti obchod s Araby a Peršany v Indickém oceánu, se dostal na maledivské souostroví islám a Maledivy se konsolidovaly jako sultanát. Od poloviny 16. století se oblast dostávala pod stále větší vliv evropských koloniálních mocností v obvyklém sledu – Portugalsko, Holandsko a nakonec Velká Británie, v roce 1887 se Maledivy staly britským protektorátem.

Maledivy získaly nezávislost v roce 1965 a v roce 1968 byla vyhlášena prezidentská republika s voleným parlamentem (Majlis).  Další desetiletí byla obdobím politické nestability způsobené  snahami o demokratickou reformu a environmentálními výzvami: změnou klimatu a stoupající hladinou moří.

Pobyt na jednom z ostrovů se může zdát jako pobyt v malém ráji. Zejména malé soukromé atoly nabízejí luxusní dovolenou, během které je možné si opravdu odpočinout.  Pod povrchem atolů to však v minulosti i v současnosti vždy vřelo. I v relativně stabilní éře prezidenta Maumoona Abdula Gayooma, který byl zvolen v roce 1978, a jehož 30letá vláda měla souostroví přinést určitou stabilitu a prosperitu, byla narušována sérií pokusů o převrat (1980, 1983 a 1988).

Maledivy byly v roce 2004,  stejně jako mnoho jiných asijských zemí, zdevastovány vlnou tsunami  v důsledku  zemětřesení v Indickém oceánu. Pouze devět ostrovů uniklo záplavám, zatímco padesát sedm ostrovů muselo čelit  vážnému poškození kritické infrastruktury, čtrnáct ostrovů bylo permanentně  zcela evakuováno a šest ostrovů bylo zničeno. Při tsunami údajně zemřelo 102 Maledivců a 6 cizinců. Ničivý dopad vln na nízko položené ostrovy byl kupodivu zmírněný skutečností, že neexistoval žádný kontinentální šelf nebo pevnina, na které by vlny mohly nabrat výšku. Nejvyšší  vlny na Maledivách dosáhly výšky čtyř metrů (nejvyšší vlny na Sumatře měly výšku 51 metrů).  

Disidentský novinář a aktivista Mohamed Nasheed založil v roce 2003 novou Maledivskou demokratickou stranu (MDP) a snažil se přimět  prezidenta Maumoona, aby umožnil postupné politické reformy. V roce 2008 byla schválena nová ústava a proběhly první přímé prezidentské volby, které Nasheed ve druhém kole vyhrál.

Jeho vítězství mělo souvislost s firmou Dirk a našimi dodávkami popílku pro rozšíření mezinárodního letiště v Malé.
V roce 2010 pověřila Nasheedova administrativa International Finance Corporation (člena World Bank Group), aby vyhlásila tendr  na privatizaci hlavního mezinárodního letiště. Nabídku vyhrálo konsorcium indické skupiny GMR a Malajských letišť (GMIAL), které poskytlo vládě 1 miliardu maledivských rufiyaa (maledivská měna – 1 EUR = 16 rufiyaa) jako záruku na rozšíření a modernizaci letiště do roku 2014 a jeho provoz po dobu 25 let.

Skupina GMR zorganizovala mimo jiné tendr na dodávku popílku a firma Dirk India tento tendr vyhrála. Během výstavby sice docházelo k četným zpožděním, ale začali jsme dodávat. Bohužel koncem roku 2011 se na Maledivách rozšířily politické nepokoje v souvislosti kampaně opozice ve jménu ochrany islámu. Nasheed kontroverzně podepsal odstoupení z úřadu poté, co se v únoru 2012 vzbouřil velký počet policistů a příslušníků armády (údajně z násilného donucení).  Nasheedův viceprezident Mhamed Waheed Hassan Manik se bleskově ujal jeho funkce a složil přísahu jako prezident. Nasheed byl později zatčen, údajně usvědčen z terorismu a odsouzen na 13 let. Proces byl širokou veřejností  vnímán jako politicky motivovaný a nespravedlivý.

Koncem roku 2012 nová vláda Malediv pod vedením prezidenta Waheeda prohlásila, že koncesní smlouva na rozšíření letiště je void ab initio,  tedy od samého počátku neplatná, a dne 27. listopadu 2012 poskytla společnosti GMIAL lhůtu pouhých sedmi dnů na „vyklizení letiště“,  rozhodnutí, které vyvolalo masové protesty ze strany vládní opozice, a ostrou kritiku  ze strany vlády a médií Indie. To byl také konec dodávek Dirk India –  nová vláda zorganizovala nová  výběrová řízení a čínští dodavatelé získali převahu.

To jsou jen některé z příkladů politických nepokojů na Maledivách ve 20. a 21. století, kdy došlo k převratům, zpochybňování výsledků voleb, věznění předchozích prezidentů a posléze jejich osvobození, vzájemné obviňování z korupce atd.

Současný prezident Mohamed Muizzu složil přísahu jako osmý prezident Republiky Maledivy v roce 2023. Mohamed Muizzu je všeobecně vnímán jako pro-čínský, což vyvolalo podstatné zhoršení vztahů s Indií. Došlo dokonce ke konfliktu, protože několik ministrů zveřejnilo na sociálních sítí posměvačné komentáře na účet většinou indického obyvatelstva zbožňovaného  ministerského předsedy Modiho, když propagoval indické ostrovy Lakshadweep (dříve Lakadivy)  jako stejně atraktivní destinaci jako Maledivy.   Indy to urazilo a někteří začali Maldivy bojkotovat – reakcí na to jsou 4 další přímé lety z Malediv do Číny.

Jak je vidět, i v ráji jsou problémy, ale hostům, které ostrovy navštíví, je věnována taková péče, že mohou na své každodenní starosti a zápasy zapomenout.

     

Saxofonista nám zahrál na uvítanou u vchodu a vodní slípka s bílou náprsenkou se na nás přišla podívat na uvítanou přímo do pokoje. A taky tak se s námi poslední den rozloučili.

 

 

 

Maledivy

Maledivy - ráj na zemi?